czwartek, 25 stycznia 2018

Mykolodzy na Nocy Biologów

Mączniak prawdziwy dębu (Fot. E. Sucharzewska)
W dniu 12 stycznia 2018 roku po raz kolejny odbyła się Noc Biologów, w której licznie uczestniczyli pracownicy i doktoranci Katedry Mikrobiologii i Mykologii oraz studenci należący do SKN Mykologów. Celem wydarzenia pt. „W Królestwie Grzybów” było pogłębienie zainteresowania wiedzą na temat różnorodności świata grzybów. W pokazie uczestniczyły zarówno dzieci z rodzicami, jak również młodzież gimnazjalna. Prezentowana tematyka była bardzo różnorodna, poczynając od mikrogrzybów, przez fitopatogeny, do grzybów makroskopowych.
Uczestnicy mogli obejrzeć grzyby drożdżoidalne, potencjalnie chorobotwórcze dla człowieka, drożdże stosowane w przemyśle spożywczym, czyli drożdże piekarnicze (Saccharomyces cerevisiae) oraz grzyby stosowane do produkcji serów z porostem i przerostem pleśni (Penicillium roquefortii i P. camemberti). Każdy chętny mógł zrobić samodzielnie preparat mikroskopowy z drożdży spożywczych oraz przeprowadzić obserwację w mikroskopie. Studenci dodatkowo przygotowali doświadczenie z drożdżami, pokazujące proces fermentacji alkoholowej z produkcją dwutlenku węgla.
grzyby drożdżoidalne
Na kolejnym stanowisku zaprezentowano różnorodność grzybów fitopatogenicznych, powodujących choroby u roślin. Pod mikroskopem stereoskopowym można było zaobserwować zmiany chorobowe na roślinach oraz struktury grzybów. Wśród licznych przykładów znalazły się grzyby z rzędu Erysiphales (mączniaki prawdziwe), grzyby z rodzaju Fusarium, rak drzew owocowych Nectria galligena, szara pleśń (Botrytis cinerea), drobna plamistość drzew pestkowych (Blumeriella jaapi), głownia kukurydzy (Ustilago maydis) i wiele innych. W mikroskopie świetlnym można było podziwiać zarodniki grzybów. Poruszany był aspekt toksynotwórczości i kumulowania toksyn w żywności przez niektóre grzyby, jak również wykorzystania grzybów fitopatogenicznych w farmakologii czy winiarstwie.

Objawy chorobowe na jałowcu(Fot. E. Sucharzewska)

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się grzyby wielkoowocnikowe, o których z ogromną fascynacją opowiadał dr Dariusz Kubiak. Zainteresowani mogli podziwiać owocniki grzybów znanych i mniej znanych w naszych lasach. Nie zabrakło opowieści o niezwykłych właściwościach leczniczych grzybów oraz sposobów, w jaki niegdyś były wykorzystywane. Uczestnicy mogli zobaczyć w jaki sposób porosty barwnie reagują na zanieczyszczenia oraz ile może pochłonąć wody mąklik otrębiasty.
Pawężnica psia (Fot. Dariusz Kubiak)
Wystawa zakończyła się o godzinie 20.00, a naszą pamiątką są wpisy do księgi gości.


Kamila Kulesza

Komentarze (4):

16 stycznia 2020 09:36 , Blogger Laura pisze...

Mączniak prawdziwy może wystąpić na wielu różnych gatunkach roślin, także w zbożach. Warto zainwestować w takie preparaty https://www.syngenta.pl/uprawy/zboza/tilt-turbo-575-ec które zlikwidują wszystkie szkody.

 
7 kwietnia 2020 19:05 , Blogger GrzegorzMat pisze...

Można truć siebie i konsumentów chemią ale ta powoduje tyle szkód..., począwszy od uprawy i otaczającego środowiska, poprzez osobę, która dokonuje oprysku po konsumentów..., po co, pytam?
Odpowiedź jest jedna: dla bezmyślnie krótkotrwałego zysku!!!
A można inaczej i wcale nie jest to karkołomne jak ma większość rolników wbite do głów, jest wręcz odwrotnie: prościej, taniej i zdrowo :)

Z takiej uprawy zawartość fitoskładników, witamin i minerałów "przechodzi wszelkie wyobrażenie" :) co zadaje kłam twierdzeniom, że mamy tak skażone środowisko, że nie możliwe jest odzyskać utracone. Zawartość składników odżywczych w roślinach, w ciągu ostatnich ok. 60 lat spadła co najmniej o połowę.
Dzieje się tak na skutek chemizacji rolnictwa i coraz większego zubożenia gleb w próchnicę.

Jeszcze nie jest za późno, Pan Bóg stwarzając Świat wspaniale wyposażył przyrodę w mechanizmy regenerujące, kluczową rolę pełnią tu mikroorganizmy, zwykle niewidoczne gołym okiem, które są niszczone, szczególnie tzw. środkami ochrony roślin.

Zatem wszystkie ręce na pokład, wszelki materiał organiczny na pola ALE!!! przetworzony przez pożyteczne mikroorganizmy.

Zapraszam do kontaktu i współpracy, metoda jest prosta jak rozsianie nawozu, czy zrobienie oprysku, na każdą powierzchnię.

Grzegorz Matusik
+48 730 798 215

 
7 kwietnia 2020 19:08 , Blogger GrzegorzMat pisze...

...aha i bardzo chciałbym podziękować organizatorom, bardzo żałuję że nie byłem ale pomysł piękny i wykonanie zapewne też:)

 
5 grudnia 2021 20:27 , Blogger Natalia Zimniewicz pisze...

Faktycznie bardzo ciekawie napisane. Czekam na więcej.

 

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna