piątek, 17 października 2014

Czy borowik może być wysmukły?

owocnik borowika wysmukłego (Fot.M.Wrzosek)

Natura borowika jest przedziwna. Zazwyczaj kojarzy nam się z owocnikiem krępym, o przysadzistym trzonie. Ale czy zawsze tak jest?
W styczniu bieżącego roku dr Marta Wrzosek (UW), przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Mykologicznego, zwróciła się do Komisji ds. polskiego nazewnictwa grzybów (skład: prof. Maria Ławrynowicz UŁ, prof. W. Mułenko UMCS, dr A. Biedunkiewicz UWM) działającej przy PTMyk-u o utworzenie polskiej nazwy dla amerykańskiego borowika, który w ubiegłym roku (najprawdopodobniej po raz pierwszy) pojawił się w Polsce. Nosi nazwę Boletus projectellus. Gatunek został potwierdzony badaniami molekularnymi przez Wolfganga Klofaca i Jurgę Motiejunaite (Motiejunaite i in. 2011). W gronie ludności mykofilnej funkcjonuje on pod potoczną nazwą borowika wrzosowego, prawdopodobnie ze względu na siedlisko, lecz Komisja nomenklatoryczna uznała, że uwzględniając cechy morfologiczne owocnika należy go nazwać borowik wysmukły. Nazwę zaakceptowano na posiedzeniu Komisji w dniu 24.01.2014 roku. Dr Marta Wrzosek (UW) przybliżała cechy tego gatunku na pierwszych warsztatach Polskiego Towarzystwa Mykologicznego w Łodzi – Spale (24-28.09.2014r.).
Borowik wysmukły ma pokrój koźlarza, pomarańczowy kapelusz, żółty trzon i charakterystyczną "falbankę" na brzegu kapelusza. W opisie oryginalnym wskazuje się na cechy charakterystyczne, pozwalające na bezbłędne odróżnienie od innych borowikowatych: wypukły, nigdy nie wypłaszczający się całkowicie, szeroki i dość gruby kapelusz, suchą, gładką, rudawą skórkę o nieco zamszowej strukturze, która tworzy zwisającą falbankę na krawędzi kapelusza. Przekrój przez grzyb ma odcień różowawy i barwa ta nie zmienia się pod wpływem utlenienia. Wąskie rurki mają kolor od jaskrawożółtego do żółtozielonego, a hymenofor jest nieco zapadnięty dookoła trzonu. Zarodniki żółtobrązowe, są zdecydowanie dłuższe nić u innych rodzimych borowikowatych (23-27,5 µm x 7-9,5 µm). Trzon suchy, smukły, nieco zwężający się ku górze o odcieniu żółtawym lub brzoskwiniowym. Ornamentację stanowią wydłużone wertykalnie poletka, łączące się w siateczkę w szczytowej części.
Borowik ten jest szeroko rozpowszechniony we wschodnich stanach USA. Zachodni kraniec jego zasięgu stanowi Michigan a północny – kanadyjski New Brunswick. W Polsce znane są trzy stanowiska (dwa w rejonie Białogóry i w rejonie wydmy lubiatowskiej). Przyszłe badania wykażą czy borowik ten nie będzie zagrożeniem dla rodzimej mykobioty ze względu na prawdopodobieństwo wypierania grzybów rodzimych (Wrzosek i in. 2014).
Dodajmy, że jest to gatunek jadalny, bardzo smaczny. Wszystkich mykofilów zachęcamy do poszukiwań na Warmii i Mazurach i informowania o miejscach jego występowania.
dr M.Wrzosek

tekst (A. Biedunkiewicz)

Komentarze (3):

29 marca 2015 20:05 , Blogger Grace pisze...

Znaleźliśmy stanowisko borowika wysmukłego w Borach Tucholskich w rejonie Okonin Nadjeziornych w 2012 roku

 
25 września 2015 17:57 , Blogger Kazimierz z Bełchatowa pisze...

Witam .Tego borowika zbieramy już od kilku lat .Rośnie w sporych grupach ,bardzo rzadko kiedy pojedynczo. Dokładnie nie powiem gdzie ale w pasie nadmorskim w województwie pomorskim.

 
5 września 2016 11:29 , Blogger Unknown pisze...

Witam! Ja również zbieram te borowiki w dużych ilościach od kilku lat w okolicach Latarni Stilo - pomorskie. Pozdrawiam

 

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna