piątek, 17 października 2014

Czy można złowić grzyby w wodzie?

Candida dubliniensis ze zbiornika w Spale
W dniach 24 – 28 września 2014 roku w Łodzi i Spale odbyły się pierwsze warsztaty PTMyk, których współorganizatorem była Katedra Mykologii Wydziału Biologii i Biotechnologii, UWM w Olsztynie. Warsztaty prowadziły: dr Anna Biedunkiewicz i prof. dr hab. Maria Dynowska.
Uczestniczyło w nich 33 osoby z różnych ośrodków naukowych w kraju (m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Medycznego z Białystoku, Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, UMCS z Lublina, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, PAN z Poznania, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, SGGW w Warszawie, Uniwersytetu Szczecińskiego, Społecznej Akademii Nauk z Łodzi).
Na warsztatach można było poznać etapy postępowania w badaniach hydromykologicznych: od poboru prób wodnych, poprzez izolację, hodowle laboratoryjne i przygotowanie materiału do identyfikacji grzybów. Uczestnicy otrzymali materiały szkoleniowe (część teoretyczna) i instrukcje (część praktyczna) przygotowane przez prowadzących, pomocne w samodzielnym poruszaniu się w problematyce hydromykologicznej oraz certyfikaty uczestnictwa.
A teraz z życia mykologa.
Aby przeprowadzić warsztaty poza własną, macierzystą jednostką, trzeba było zabrać ze sobą niemal pół laboratorium badawczego. Po przyjeździe do stacji badawczej UŁ w Spale, mieliśmy do wykorzystania, co prawda nowe, ale jeszcze nie w pełni wyposażone pomieszczenia laboratoryjne. Nie przeszkadzało nam to w realizacji naszego zadania, ponieważ byliśmy przygotowani na wszystko - przed wyjazdem „wygrzebaliśmy” z piwnicy muzealne (niezniszczalne) przyrządy, m.in. palniki denaturatowe, bo bez tego sprzętu nie można byłoby poprowadzić warsztatów. Jak widać dla nauki da się zrobić wszystko. Późną nocą, po rozłożeniu przewiezionych sprzętów i materiałów, został opracowany plan działania na dzień następny. Poranek przywitał nas piękną pogodą. Zapał uczestników do zdobywania wiedzy na temat grzybów hydrosfery, istotnych w ocenie jakości wód, dodał nam skrzydeł. Po przedstawieniu części teoretycznej grupa wyszła w teren „łowić” grzyby. Z pełnymi butlami wróciliśmy do laboratorium aby przystąpić do kolejnych etapów diagnostyki mykologicznej. Pomimo trudności losu, warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczyła ogromna liczba pytań towarzyszących na każdym etapie prowadzonych zajęć. Mamy nadzieję, że już wkrótce powiększy się grono osób „łowiących” grzyby w różnych ekosystemach wodnych, jak „grzyby po deszczu”.

na zdjęciu prof.M. Dynowska
na zdjęciu dr A. Biedunkiewicz
na zdjęciu dr A. Biedunkiewicz, dr M. Wrzosek
mikrogrzyby na filtrze
uczestnicy warsztatów

Tekst Anna Biedunkiewicz
(Fot. M. Jędryczka)

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna